Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

ÇA-BA PROJESİ


Çağdaş Bakkal (ÇA-BA) PROJESİ

Efes Türkiye, perakende sektöründe artan rekabet sonucunda bakkalların ayakta kalmasına destek olmak için, Türkiye genelinde eğitim ve koçluk projesi gerçekleştirdi.

Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren perakende sektöründe ticaretin değişime uğradığını ve yerel ekonominin dinamiklerinden biri olan bakkalların sayısının yüzde 20 azaldığını tespit eden Efes, Nielsen araştırma şirketi ile birlikte yürütülen uzun soluklu bir çalışmanın sonucunda bakkalların operasyonel yapılarını inceleyerek ayakta kalmalarını sağlayacak başarı faktörlerini tanımladı. Bu faktörler ışığında bakkalların karlılık ve verimliliklerini artırmak üzere harekete geçen Efes, uygulamalı eğitim ve koçluk programlarından oluşan ÇA-BA Eğitim Projesi’ni hayata geçirdi.

ÇA-BA Projesi’nde, gerçekleştirilen kapsamlı araştırmalardan yararlanılarak Türkiye genelindeki bakkalların incelenmesinden elde edilen veriler değerlendirildi. Bu değerlendirmenin sonucunda bakkalların başarılı olmasını sağlayacak faktörler tespit edildi. Ardından belirlenen başarı faktörleri belli sayıda bakkal üzerinde fiilen test edilerek başarısı kanıtlandı. Projenin son aşamasını oluşturacak eğirimler ise KARGEM ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) işbirliğiyle hayata geçirildi.

Eğitimlerde, Kariyer Geliştirme Merkezi (KARGEM) Eğitim Danışmanı Ercüment Tunçalp; bakkallara işletmelerini daha verimli ve karlı şekilde yönetmelerine katkı sağlayacak şekilde satış teknikleri, satın alma, iş idaresi, teşhir, pazarlama gibi çağdaş perakende yönetim tekniklerini örnek uygulamalar eşliğinde aktardı.

Bu projeye 46 ilde 12.000 kişi katıldı.
Referanslarımızdan Bazıları

Karaca Home
sehzade
ebebek
sunset
perder-ege
efes-pilsen