Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

Mağazacılıkta Norm Kadro Uygulamaları


Mağazacılıkta Norm Kadro Uygulamaları

Mağazacılıkta Norm Kadro Uygulamaları

Mağazacılıkta Norm Kadro Uygulamaları

Perakende işletmelerin giderleri içindeki en büyük gider payını personel oluşturmaktadır. Birde sektörü meslek olarak görmeyen işgörenlerin kısa süreli işletmelerde kalmaları ilave yük getirmektedir. Asıl önemli durum ise iş görenin meslek olarak görmemesinden öte işletmelerin insan kaynakları departmanları tarafından yanlış NORM KADRO politikalarıdır.  Özellikle gıda perakendeciliğinde yüksek ürün çeşitliliği ve hizmet reyonlarının iş yükü karşısında yetkin olmayan yanlış personel seçimi gider oranını artırmaktadır.

NORM KADRO, mağazada ürün kategorilerinin ve bu kategorilerin ciro dağılımına bağlı işyükü planlaması yapılmalıdır. Bir de buna metrekare ve müşteri sayısına bağlı yetkin personel seçimi yapılmalıdır.

Şubenin açık olduğu saat dilimlerinde ağırladığı müşteri ve ciro dağılımıyla vardiya planı yapılmaldır. İş yoğun saatlere ve hizmet alanlarına bağlı olarak part time ve ful time personel çalıştırma modelleri de değerlendirilmelidir.

KARGEM olarak personel giderinin ciro ve gider içindeki oması gereken oranını sağlamada siz değerli perakendecilere hizmet vermekteyiz. Destek için destek@kargem.com.tr adresinden lütfen bağlantıya geçiniz.
Referanslarımızdan Bazıları

dogus
algida
coskun
marka
mevlana-market
rammar