Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

Çağrı Market Discount Alanından Çıkıyor


Yaklaşık 800 personeli bulunan ve discount alanında hizmet veren Çağrı Semt Market zincirinin toplam 200 mağazası A101’e satıldı. Çağrı Market böylece discount alanından çekilmiş oldu.çağrı semt

Yerel market zincirleri oldukça hareketli. Anadolu’nun dört bir yanından birleşme ve satın alma haberleri geliyor. Bu kez satış haberi İstanbul’dan geldi. Yerel zincirler içinde son yılların en hızlı büyüyen isimlerinden biri Çağrı Hipermarket. Bir dönem Üsküdar Belediye Başkanlığı da yapan Mustafa Kara ve üç kardeşine ait olan Çağrı Hipermarket Zinciri’ne ait 45 mağaza var. Bu mağazalar hipermarket ayarında. Çağrı Hipermarket’in ortakları 2011 yılında discount alanında faaliyet gösterebilmek için Çağrı Semt ismiyle ikinci bir market zinciri kurdu. Bu alandaki büyümeleri ise daha hızlı oldu. Haziran ayı itibariyle mağaza sayısı toplamda 200 olmuştur. Çalışan sayısı 800’ü buldu. Şubelerinin önemli kısmı İstanbul Anadolu Yakası’nda olan Çağrı Semt’ler, İstanbul Avrupa yakası ve Kocaeli’de de faaliyet gösteriyor.
Haftalık Para dergisinde yer alan iddia şu şekilde: Kulislere göre Çağrı Semt discount mağazacılıkta hızlı büyüyen A-101’e satılmış. Pazarlıklar tamamlanmış, Çağrı Semt’in 800 personeli de A-101’e geçiyormuş. Rekabet Kurumu’ndan onay bekleniyormuş. Onayın gelmesi halinde marketlerin ismi 1 Ağustos itibariyle A-101 olacakmış. Bu arada perakende sektörünü takip edenler iyi bilir; A-101, 2014 yılında yeni sahiplerine geçtikten bu yana çok agresif bir büyüme politikası izliyor. Memorial Hastanesi’nin de sahibi olan Turgut Aydın ve oğlu Yaşar Aydın markaya önemli yatırımlar yaparak mağaza sayısını kısa sürede 4 binin üzerine taşıdı. Şimdiye kadar A-101’ler hiç satın alma yapmamış bütün mağazaları kendileri açmıştı. Çağrı Semt alarak ilk defa satın alma yoluyla büyümüş oldu. A-101’in bu hamlesinden sonra sektörün lideri BİM’den de bir atak bekleniyor. Liderlik yarışı bundan sonra satın almaları daha da hızlandırabilir.

Kaynak: perakende.org
Referanslarımızdan Bazıları

greens
azercell
oncu
perder-ankara
kervan
denmar