Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

CANLA MAL ARASINDA KALDIK!


CANLA MAL ARASINDA KALDIK!Hasan AYDOĞAN

Covid19 Koronavirüs bizi arada derede bıraktı. İşe mi gitmeli miyim evde mi kalmalıyım bilemiyorum.  İşe gidersem ölür müyüm gitmezsem işsizlikten ölür müyüm? Bir şekilde ölecek miyim? Tam rahmetli Levent Kırca’lık skeç malzemesi. Sokağa çıkma yasağı yok ama çıkana ceza kesiliyor. Sağlığını düşün diyorlar ama aç kalmama garantisi vermiyorlar.

Gerçekten araftayız.

Evde kalmak istiyorum kaynaklarım kıt.

İşe gitmeliyim çünkü işsiz ve parasız kalmak istemiyorum.

Evde 60 yaş üstü annem babam var, işe gidip gelince ölümlerine sebep olur muyum?

Nasıl bir girdabın içindeyiz. Haberleri izlemekle izlememek arasında kalıyoruz. Uzmanlar bile şaşırdı. Biri diyor eldiven maske önemli diğeri diyor ki korumaz!

Destek diye mi yoksa İMDAT diye mi bağırayım! Duyan olur mu onu da bilmiyorum. Yazımı yazar iken valla içim daraldı. Yazmasam mı vazgeçsem mi diyorum inanın. Başladım madem devam edeyim.

Tabi can ve mal arasında kalınca şüphesiz tercih candır. Şunu da biliyoruz ki canın canlı kalabilmesi için gereksinimlere ihtiyacı var. Gıda. Ya çalışarak ya da sosyal devlet desteği ile garanti altına alınarak mümkün olur. Tabi yardım etme yarışında kavga etmezlerse.

Ne olur vatandaşlarımızı can ile mal arasında bırakmayın. Evde yaşlısı olanlar çalışmasınlar evde kalsınlar. Büyüklerimizin sebebi olduğumuz sonucunu Allah korusun bize yaşatmayın. Aynı evde farklı odalarda kalarak yaşanmaz. Bu virüs süreci biliyoruz ki aylar sürmeyecek. Birkaç ay içinde etkisi azalacak. Sosyal devlet olarak #evdekal mesajınızı yerine getirerek can ile mal arasında kalmak zorunda lütfen bizi bırakmayın.

Ekonomik olarak hazır olmayabiliriz. Ama bunun bir şekilde çözümü olmalı. Bulunmalı ve halka bize anlatılmalı. Virüsten kurtulsak depresyondan öleceğiz, depresyondan kurtulsak anne babaya bulaştırma riskinden öleceğiz. Ne olur kalıcı formüle ihtiyacımız var. Kaderci yaklaşım çözüm değil. Önlem almak zorundayız. Bireysel önlemler başlı başına yeterli değil.  Tıkandık artık.

Canla Mal arasında kalmamak için;

İşsiz kalmama garantisi,

Kalırsam gelir garantisi,

Esnafa KGF desteği, (ihtiyacı olan esnafa, zengine değil)

Öteleme değil borcu silme,

Faturaları karşılama garantisi,

Gıda yardımı,

Sağlık hizmetlerinin aksamaması,

2 veya 3 ay bu hizmetleri veremeyecek devlet olduğunu düşünmüyorum. Bizim devletimiz bunu yapabilir. Suriyelilere verdik bunu mu yapamayacağız. Sadece bir an önce enfekte olmadan, arada derede kalmadan planlayalım. Planlayalım ki can mı mal mı demeyelim.

Desteğinizi bekliyoruz.

Hasan AYDOĞAN
Referanslarımızdan Bazıları

gezer
dogus
edak-ecza-koop
perder-ankara
perder-istanbul
caykur