Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

İflas Erteleme Ertelendi


İflas Erteleme Ertelendi

Son birkaç yıldır çare görülen iflas erteleme ihtiyati tedbir kararları artık geçici olarak rafa kaldırıldı. Ohal dönemi sonrası da bu sistemin kolay işleyeceğini düşünmüyorum. Gereği kadar özüne uygun bu mahkeme kararları iyi niyetli işlemedi.

İşletmelerin kısa vadeli borç yapısının yapılandırılması ve sürecin taraflar acısından lehte işleyişinin zemini hazırlayan iflas erteleme mahkeme kararları şuan işletmelerin planlamalarından çıktı. Artık verimliliğin, maliyet kalemlerinin ve hatta en önemlisi tedarikçi ilişki yönetiminin ehemmiyeti hassaslaşmıştır. Bu önemli kalemler işletmelerin kolayı seçme yerine kendi gerçekleriyle yüzleşme dönemine sokmuştur.

Bu sebepten dolayı kısa vadeli borç yapılandırma ve erteleme hizmetliflas-erteleme2erini iflas erteleme kararı sonrası mahkemenin atadığı ve tedarikçinin hiç sevmediği kayyımlar tarafından yapılmasından öte asıl tarafların bu krizi birlikte çözmeleri daha gerçekçidir. Bu durum Türk Ticaret Ekonomisinde faydalı sonuçlar doğurmasını sağlayacaktır. Batışlar azalacak ve piyasa kredileri artacaktır.

İflas Erteleme

Kararı alan işletmenin kurtulma olasılığı maalesef ülkemizde düşüktür. Kendisi kurtulamadığı gibi iş ortaklarından çoğu batıyor. Taraflar bu krizi kendileri karşılıklı anlayışla çözmeye kalkıştıklarında faaliyetlerin aksamadan devam etmesi ticaretin sürdürülebilir olması da sağlanacaktır.

Krizlerle dolu 2016 yılının son çeyreğinde işletmeler artık rotalarını gözden geçirmelidir. Kısa ve uzun vadeli borç yapılarını karlılıklarına göre planlamalılardır. Ve en önemlisi özellikle perakende işletmeler 2017 yılı gelmeden mutlaka bütçe planlamalarını tamamlamalıdırlar.

Hasan Aydoğan

Kargem Eğitim ve Yönetim Danışmanı

 
Referanslarımızdan Bazıları

kalafatlar
gezer
gurmar
azercell
metropol
kuyumcukent