Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

İngiliz Dev Kayyuma Devredildi On Binlerce Kişi İşsiz Kalabilir


İngiliz Dev Kayyuma Devredildi

BHS

BHS

İngiltere’nin 88 yıllık en büyük perakende şirketlerinden British Home Stores’un kayyuma devredileceği açıklandı. Şirket finansal açıdan yönetilemeyecek hale gelmesinden dolayı mevcut 164 mağazasını ve 11 bin çalışanını riske atmış oldu.
BBC’nin haberinde BHS’nin ana şirketi Duff & Phelps’in 88 yıllık şirketin tamamı için yeni bir alıcı bulmaya çalışacağı ifade edildi.

Ülke genelinde 164 mağazası ve 11.000 çalışanı olan BHS’nin sahibi Dominic Chappell, 24 Nisan Pazar akşamı yaptığı açıklamada mağaza zinciri için gerekli finansmanı sağlayamadıklarını ve bu sebeple kayyuma devir için başvuruda bulunacaklarını aktardı.

Bu süreçte ise mağazalar satışa devam edecek.

Yöneticiler, BHS için “kayyumdan başka şans yoktu” dedi.

İNCELEMELER DEVAM EDİYOR

Diğer yandan denetim kurumlarının İngiliz şirketin çalışanlarının yükümlülüklerini bugüne kadar yerine getirip getirmediğini inceleyeceği belirtildi.

Eğer BHS için bir alıcı bulunamazsa, bu İngiliz perakende sektöründe 2008’de batan Woolworhts’un ardından en büyük şirket batması olacak.

Ana şirketin yöneticileri Philip Duffy ve Benjamin Wiles, “Grup bir süredir yeniden yapılanmadan geçiyor ve de daha önce de basında geniş şekilde yankı bulduğu şekilde, bu durum hissedarlara haber edildi, yeni bir alıcı arayışı biliniyor” dedi.

Firmanın 1,3 milyar Sterlin değerinde borcu ve 571 milyon Sterlin değerinde emeklilikfonu açığı olduğu bildirildi.
Referanslarımızdan Bazıları

oruc-market
oncu
grup-hatikoglu
marka
efes-pilsen
fritolay