Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

Neden Planogram


NEDEN PLANOGRAM?HALE HAZNEDAR .....

Yapılar, plazalar, köprüler nasıl inşa edilir?  Mühendislerin ve mimarların hesaplamaları ile geliştirilen çizimler sonucunda oluşturulur.  Katlar, odalar, asansör,…vb detaylı bir çalışmanın sonucunda konumunu bulur.

Bir perakendeci içinde aynıdır. Yeni bir mağazanın açılıştan önceki gereken süreçlerinden birisi de planogramdır. Mağazanın mevcut satış alanını etkin kullanabilmek temel esastır. Doğru ürünü, doğru yerde müşterinin ilgisini çekecek ve satın alma hissini yaratacak şekilde sergileyebilmek önemlidir.

Planogram basit bir anlatım ile kategorilerin ve ürünlerin mağaza içinde hangi rafta kaç ön yüz sergileneceğini gösteren programdır. Standart bir uygulama değildir. Her firma için farklı tasarlanması gerektiği gibi her mağaza içinde aynı planogram uygulanamaz. Gerek perakendeci gerekse tedarikçi için önemli olan bu uygulama, artan rekabet ortamında fark yaratacak önemli bir ayrıcalıktır. Yeni ürün dahil edildiğinde ya da bir ürün delist edildiğinde programın güncellenmesi gerekir.

Mağazanın iç dizaynında etkin olarak kullanılan planogramın hazırlanışında, yine mağazanın bulunduğu lokasyon ve formatı başlıca etkenlerdir. Buna bağlı olarak oluşturulan kadansiye listesi (ürün portföyü) ile süreç başlar. Her ürünün pazar payı incelenerek, mevcut mağazadaki satış verilerine de dayalı olarak en verimli ve karlı olacağı noktada ürünler konumlandırılmalıdır. Her ne kadar m2 büyüklüğüne göre farklılık gösterse de temelde mantığı aynıdır.  Mağazanın imajını ve müşterinin aradığı ürünü rahatlıkla bulabilmesini sağlayacak şekilde hazırlanmalıdır. Yalın ve anlaşılabilir olması tüm personelin hatta işe yeni başlayanların dahi rahatlıkla uygulayabilmesi gerekir.

Doğru hazırlanmış ve doğru uygulanmış bir planogram;

 

En önemlisi gider kalemlerine yaptığı olumlu etki ile şirketin verimli ve karlı mağaza matematiğine uygun yönetilmesine ciddi katkı sağlar.

Hale HAZNEDAR

Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2016

 
Referanslarımızdan Bazıları

perder-ege
kahkacizade
cagdas-marketler
bp
bicen-market
coskun