Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

PERAKENDE FİYATLAR NASIL DÜŞER?


PERAKENDE FİYATLAR NASIL DÜŞER?

Cevabı hemen veriyorum. DÜŞMEZ.

Neden düşmez. Hal yasasıymış, perakende yasasıymış, 5 büyük zincir marketi dize getirmekmiş. Hepsi hikaye.

Marketleri sürekli denetleyerek, uyarılar vererek düşmez. Düşüremezsiniz. 5 büyük zincirin büyük olması yada büyümeye devam etmesi zaten siyasidir, politikadır. Perakende yasası olsa onlar zaten büyüyemezdi. Belediyelere lokali koruma yetkisi verilse zaten büyüyemezler. Çare mi? Çaresi yok. Serbest piyasa hemen dava açılıyor ve belediye ruhsat vermek zorunda kalıyor.

Onların fiyatlarının birbirine benzemesi formatlarının sonucudur. Düşük operasyonel maliyetle düşük marjla fiyatlama yaparlar. Onların girdi maliyetleri ile fahiş fiyat tespiti yapamazsınız. Boşuna uğraşmayın. Zaten halka açık olanlar herşeyleri resmi. Gidip denetlemeyle vakit kaybetmeyin. Detay mizanlarını isteyin görürsünüz.

Perakendeciye ürün gelene kadar kaç el değişiyor. Hepsi maliyet ve karlılık ekliyor üstüne vergi maliyetini ekliyor. Doğal olarak artıyor fiyatlar. Tüketiciye gelince fiyat doğal olarak fahiş oluyor.

Aracıların azalması mümkün mü? Çiftçi üretsin, paketlesin, depolasın, taşışın ve sonra son perakendeciye satsın. Nasıl olacakmış. Mümkün mü? Değil. Aracılar olacak bunu azaltabilirsiniz ama bitiremezsiniz.

Üretim girdi maliyetlerini düşürebilir misiniz? İşte bu düşebilir. O da ne çiftçinin ne perakendecinin ne de halcilerin işi. Bu hükümetin işi. Sondan geriye doğru gitmek çözüm değil. Yoksa çok daha perakende suçluları ararız. Halcileri denetleyip dururuz. Halcilerin ve perakendecilerin fire ve imha oranlarının bu güne kadar hangi denetleme yada politikacıların hesapladığı, konuştuğunu görmedim. İsteseler de yapamazlar. Bunun fiyatlandırmadaki etkisini hesaplayamazlar.

Çözüm;

Şimdilik bunlarla bitiriyorum. Ben bunları diyorum siz ne diyorsunuz.

Bence bu şekilde 4 yılda fiyatlar düşer…

Hasan AYDOĞAN
Referanslarımızdan Bazıları

tadında-anadolu
bta
media_market
ofcay
ücler
akgullermarket