Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

PLANOGRAM VE GETİRİLERİ


PLANOGRAM VE GETİRİLERİHALE HAZNEDAR .....

Gerek büyük gerekse orta ve küçük ölçekli perakendecilerin bir çoğundan planogram konusunda talepler geliyor. Kargem ekibindeki usta perakendeciler bu konuda hızlı çözümler üretiyor veya müşterilere bizzat destek veriyorlar. Planogram konusunun büyük ölçekli perakendeciler için bir gereklilik olduğunu söylemeye gerek yok. Binlerce kalem ürünün yönetiminde planogramın operasyondaki önemi hayati derecede önemli. Daha küçük operasyonlar ise planogram konusunu hala gerekli öncelikle değerlendirmiyorlar. Bu yazıyla planogramla ilgili bilgi verirken aynı zamanda planogram konusunun sadece teknik bir operasyon değil, bir kültür meselesi olduğuna da değinmek istiyorum.

Planogram nedir?

En basit anlatımıyla planogram, ürünlerin mağaza içinde ve raflarda nasıl sergileneceğini, birçok faktör göz önüne alınarak ortaya koyan teknik çalışmanın adıdır. Şirketlerin ve mağazaların müşteri profili ve alışkanlıkları, kadansiye listesi gibi temel kavramlar incelenerek oluşturulur. Mağaza matematiğine uygun pazar piyasa payları incelenerek yapılan planogram çizimi mağaza operasyonunda çok önemli bir rol oynar.

Mağazanın büyüklüğüne, planogramı oluşturmak için kullanılan yazılıma/metoda ve perakendecinin ihtiyacına göre değişen planogram alt yapısı sadece büyük perakendecilerin değil, ölçeği ne olursa olsun tüm mağazaların hayata geçirmesi gereken bir konudur.

Doğru planogram uygulaması

Mağazalarda yazılım yatırımının yüksek maliyetleri sebebiyle planogram uygulaması görsel mağazacılık uygulamaları konusunda uzman kişiler tarafından yapılır. Olayın sadece görsel boyutta kalmaması gerektiğinin farkında olan perakendeciler planogram uzmanlarıyla çalışarak, stok sipariş sistemine doğrudan bağlı uygulamalarla standardizasyonu sağlarlar.

Planogram konusu, satıcıların ve distribütörlerin, ürünlerini doğru bir şekilde yerleştirme konusundaki detaylı çalışmalarıyla perakendeci için bir yük olmaktan çıkıyor. Fakat bu noktada büyük bir raf savaşı başlıyor ve tedarikçilerin yapmaya çalıştıkları ticari operasyonlarda büyük resmi doğru yönetmek yine operasyonun kendisine kalıyor.

Ürünleri doğru yerleştirmek ve bununla birlikte satışların artması perakendeci için iki önemli konu ama planogram sadece bu işe yaramıyor.

Orta ve küçük ölçekli perakendeciler planogram yatırımından çekiniyorlar. Oysa planogram tüm yatırımın içinde kendisini en hızlı ödeyen konu olacaktır. Yazılıma ihtiyacınız yok, ama sağlam bir analiz ve bilgi birikimine ihtiyacınız var. Planogram sadece güzel görünen vitrin, raf ve reyonlar anlamına gelmez. Ticari bir analizin rafa yansımasıdır ve bu yansıma size kısa vadede bir fayda getirir.

Hale HAZNEDAR
Referanslarımızdan Bazıları

bogazici-üni
media_market
boyner
kervan
1e1
ykm