Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

Real ve Beğendik Mağazaları için iflas erteleme başvurusu yapıldı; mahkeme kayyum atadı


Real ve Beğendik Mağazaları için iflas erteleme başvurusu yapıldı; mahkeme kayyum atadı

Real ve Beğendik Mağazaları için iflas erteleme başvurusu yapıldı; mahkeme kayyum atadı

Real ve Beğendik Mağazaları için iflas erteleme başvurusu yapıldı; mahkeme kayyum atadı

ALMAN perakende devi Metro Group’un Türkiye’deki Real mağazalarını satın alan Beğendik, iflas erteleme istedi. İflas erteleme başvurusu hem Real, hem Beğendik mağazaları için yapıldı. Mahkeme iflas erteleme başvurusu yapılan üç şirket için de tedbir kararı verdi; kayyum ataması yaptı.
46 mağazası bulunan Beğendik ve 12 mağazası bulunan Real için iflas ertelemebaşvurusu geçtiğimiz 7 Nisan günü yapıldı. İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi 8 Nisan günü Beğendik Yiyecek İçecek Gıda Turz. Hiz. İşl. San Ltd. Şti., Beğendik Mağaza İşletmeleri San. Tic. AŞ. ve Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. için yapılan başvuruyu 8 Nisan günü karara bağladı.

Mahkeme, tedbir kararı vererek, şirketleri hacizlere karşı korumaya aldı. Mahkemenin tedbir kararı ile birlikte kayyum ataması da yapıldı. Mali Müşavir Mehmet Yorulmazer ve Uğur Gürsoy şirkete kayyum olarak atandı.

İflas erteleme istenen şirketlerden Beğendik Yiyecek bünyesinde ise çok sıyada restoran bulunuyor.

ŞİRKETLER BORCA BATIK
Mahkemeye yapılan başvuruda, şirketlerin yaşadığı sıkıntıların kaynağında, ekonomide yaşanan olumsuzlukların olduğu kaydedildi. Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, Beğendik Mağaza A.Ş’nin 130 milyon 758 bin TL, Beğendik Yiyecek şirketinin 11 milyon 443 bin TL borca batık oldukları kaydedildi.
REAL’DE BİN 720 KİŞİ ÇALIŞIYOR
Beğendik, Real Türkiye’yi 2014 yılında bünyesine katmıştı. Real’in altısı İstanbul’da, dördü Ankara’da, birer tane de İzmit, Konya ve Antalya’da olmak üzere toplam 12 mağazası bulunuyor. Dava dosyasında yer alan bilgilere göre yalnızca Real mağazalarında çalışan kişi sayısı bin 720.

İKİNCİ İSTANBUL GİRİŞİYDİ
Beğendik ise 1986 yılında Kayseri’de kurulan ve 1993 yılında ankara Kocatepe’deki mağazasını açarak büyümeye başlayan bir firma.

Real’i alarak İstanbul pazarına giren Beğendik’in geçmişte de İstanbul’a girme hamlesi olmuş ancak 1996’da girdiği İstanbul pazarından koşullar uygun olmadığından 2002’de çekilmek zorunda kalmıştı.

KAPIDA KUYRUK OLUYORDU
Beğendik, 1993 yılında Ankara Kocatepe mağazasını hizmete açarak büyümeye başlamıştı. Şirketin bugün Ankara, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Bursa illeri olmak üzere toplam 6 ilde 46 Beğendik mağazası bulunuyor.

1993’te Kocatepe’deki ilk mağaza açıldığında Ankaralılar büyük ilgi göstermişti. Hatta ilgi öylesine yoğundu ki, ilk günlerde kalabalık nedeniyle vatandaşlar içeriye kuyrukla alınıyordu. Bir grup müşteri dışarı çıktıktan sonra yenileri mağazaya giriyordu.
Referanslarımızdan Bazıları

pakmaya
bahcesehir-üni
metro-city
coskun
hayat-kimya
ebebek