Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

STOKÇULUK MU, DEPOCULUK MU?


STOKÇULUK MU, DEPOCULUK MU?

Epeydir konuştuğumuz ancak bugünlerde meclise sunulan yasa tasarısı ile daha fazla gündem olan stokçuluk acaba perakende sektöründe kavram karmaşıklığına yok açar mı?

Süpermarket sektör oyuncuları olan lokal ve ulusal market zincirlerin depolarına baskın yapılırsa ceza ile karşı karşıya kalırlar mı?

Evet kalırlar!

Çünkü depolara yapılan baskınlarda perakendeden bihaber olan görevli, depo yeterlilik seviyesini bilemeyeceği için, palet palet göreceği ürünleri stokçuluk yapılır diye ceza kesmek isteyebilir. Uusal basında tüketici heyet temsilcileri para cezasının yanısıra hapis cezası verilmesine yönelik demeçler veriyorlar. Anladığım kadarı ile onlarda depoculuk ile stokçuluk arasındaki farkı bilmiyorlar.

Süpermarketlerin depolarında neden fazla ürün vardır?

Gelin sıralayalım;

Bir ya da birden fazla sebeple süpermarketlerin depolarındaki ürünlerden dolayı stokçulukla karşı karşıya gelmeleri ticari süreçlerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Bu durumu suiistimal eden perakendeci varsa tespit edilmesini ben de isterim. Ama çoğu perakendeciyi tanıyan deneyimli bir perakende yönetim danışmanı olarak bu durumun yaşanacağını sanmıyorum.

Stokçulukla başa çıkmak adına süpermarketlerin depolarını ziyaret edecek olan görevlilere perakende dinamikleri hakkında bilgi verilmesi şarttır. Ardı arkası kesilmeyen cezalara bir de basın ilgi gösterirse mağduriyetlerin artacağını düşünüyorum. Süpermarketlerin depolarında özellikle stok devir hızı yüksek ürünler yani çok satan ürünler her zaman olması gereken düzeyde hep vardı.

Bunlar;

Bu tür ürünler depolarda hep var ve olmaya devam edecek. Cirodaki payı en yüksek olan ilk 750-1000 ürün dışında depolarda ürün bulamazlar. Perakendeci için ticari olmaz. Tabi bunun içinde sigara, manav ve et grubu dahil değildir.

Tekrar ediyorum depolarda stok hep vardı ve olmaya da devam edecek. Gerekli seviyede ürünlerin yani stok yeterlilik düzeyi ve bugünlerde malum sebeplerden dolayı biraz fazla olması doğaldır. Depo stokunun stokçulukla karıştırılmaması perakendecilik için çok önemlidir. Bütün perakende işletmelerin ana depoları ve mağazalarında cep depoları vardır. Bu depolar hep doluydu ve şimdi de dolu. Ama bu stokçuluk değil. Bu onların stoğu. Stok olmazsa raflar bomboş kalır ve tüketici panikler. Devamı gelmez kaygısı yaratırsak tüketicilerin stok yapmalarının önünü açmış oluruz.

Pandeminin başında yaşadığımız gibi.

Hasan AYDOĞAN

Kargem Genel Müdürü
Referanslarımızdan Bazıları

demtas
gokkusagi-hiper-marketleri
hunca
iskur
sultanlar
hakmar