Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

YA TEDARİK ZİNCİRİ KOPARSA?


YA TEDARİK ZİNCİRİ KOPARSA?

Perakende ve Covid-19Hasan AYDOĞAN

Yetkililer kendi OHAL’inizi yaratın ve evden çalışın diyorlar. Birçok şirket uzaktan çalışma koşullarını sağladı ve yürürlüğü koydu. Farkındayız iş çok ciddi. Covid-19 tanısı konulan, yoğun bakımda yatan hasta sayısı ve hayata veda eden canlarımızın sayıları gün geçtikçe artıyor. Yetkililer önlemleri alıyor ve almaya devam etmek zorundalar.

Ülke ekonomisinin lokomotifi olarak bankacılık, enerji, inşaat gibi niş sektörler gösterilse de ben hep perakende olduğunu iddia ettim. Tarımı perakendenin içinde sayıyorum. Bugün ne enerji ne bankacılık ne de inşaat… Hepsi #evdekal modunda çalışıyorlar. Perakende sektörünün gıda tarafı ise her zaman olduğu gibi işinin başında. Tıpkı sağlıkçılar gibi.

Sağlık konusu uzmanlık alanım değil. Ama perakende hakkında sabaha kadar konuşabilir yazabilirim.

Sokağa çıkma yasağı çıksın ya da çıkmasın gerçeklerimiz var. Perakendeciler arasında tekstilciler, mobilyacılar, ayakkabıcılar yani gıda dışındaki perakendecileri zor günler bekliyor. Biriken krediler, çekler, nitelikli iş gücü kayıpları gibi birçok faktör onların aleyhine çalışıyor. Devlet olarak dünya markası olan ve olabilecek markalarımızı korumak için acil eylem planlarına ihtiyaç var. Unutmayınız; istihdam açığını kapatacak en büyük sektör perakendedir. Onlara zarar gelmemeli.

Tüm krizlerde savaşlarda en az etkilenen gıda ve silah sanayisi olduğunu çoğu uzmandan duyardık. Bu kriz, gıdanın silahtan daha önemli olduğunu hatırlattı dünyaya.

Neyse, ülke olarak bu krizi atlatacağız. Ancak zaman alacak olan bu krizde gıda perakendecilerinin savaşı tedarik zincirinin kopması olur. Bunun için;

Bu güce sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Hasan AYDOĞAN
Referanslarımızdan Bazıları

hakmar
collezione
oruc-market
onur-grup
denmar
pakbak