Kargem Perakende, Mağazacılık Eğitim Danışmanlık

Yerli Markalar Cadde Mağazacılığına Geri Dönüyor


Yerli markalar cadde mağazacılığına geri dönüyor

AVM

AVM

TESK Genel Başkanı Palandöken 2017 yılında ülke genelindeki AVM sayısının 450’ye çıkmasını öngördüklerini aktardı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AVM sayısının çığ gibi arttığını söyledi. Palandöken, “Yeni açılacaklarla birlikte 2017 yılında ülke genelindeki AVM sayının 450’ye ulaşması öngörülüyor. Fakat AVM’lerde yer almak isteyenlerinde masrafları ağırlaşıyor. Ağır maliyet ve son terör olayları sebebiyle AVM’lerin müşteri kaybetmesi ile cadde mağazacılığına dönüşte son zamanda haraketlilik gözlenmekte” dedi.
AVM’lerin eskimeden yanlarına yeni AVM’ler yapıldığını, bu nedenle yerli markaların arka arkaya mağaza açmanın maliyet altında ezildiğini belirten Palandöken, “Yeni açılan AVM’lerin daha yatırım maliyetini çıkarmadan yanına birkaç yıl sonra yenileri yapılıyor. Şehrin konseptine uymayan AVM’lerin uzun süreli ve kalıcı olabilmeleri zaten
mümkün değildir. 2014 yılında 338 olan AVM sayısı 2015 yılı sonunda toplam alanı 10 milyon 200 bin metrekareyi aşarak 361 alışveriş merkezine ulaştı. 2016-2017 yıllarında 17’si İstanbul olmak üzere 44 yeni AVM daha geliyor.
Taze para yabancı sermayenin perakende piyasasına girmesinin en önemli nedeni. Bir şey üretmeden rant elde ediyorlar. Son zamanlarda AVM’ye girecek yerli markalardan istenen ağır şartlar, yüksek masraf ve terör korkusu birçok markayı tekrar cadde mağazacılığına yöneltti. Cadde üstünde tekrar markaları gören vatandaşımızda memnun bu durumdan” diye söyledi.

Kaynak: RetailTurkiye
Referanslarımızdan Bazıları

nurdag
tamek
efes-pilsen
akgullermarket
gezer
ücler